Съдът отмени на първа инстанция решението на Общинската избирателна комисия, с което правомощията на общинския съветник Иван Алексиев бяха преустановени предсрочно. В мотивите си съдът е категоричен, че гласуването в ОИК е проведено в нарушение на закона и на установените правила. Неправилни са и по същество мотивите на избирателната комисия. От Спаси София напомниха, че настояват Полина Витанова – председател на компрометираната ОИК – незабавно да подаде оставка както като неин председател, така и като изпълнителен директор на „Софийски имоти“ ЕАД.
„След като съдът ясно показа, че г-жа Витанова е допуснала незаконосъобразни решения в поверената ѝ комисия, възниква логичният въпрос – как обществото може да ѝ има доверие да управлява хиляди общински имоти? Оставката е единственият почтен изход“, заяви Борис Бонев, председател на „Спаси София“.
„Това решение на съда потвърждава това, което от самото начало твърдяхме – че в работата на ОИК се извършва грубо незачитане на изискванията за обективност и независимост. Това е използвано за незаконна подмяна на волята на софиянци в името на контрол върху мнозинството в Общинския съвет. Това не е и първият случай, когато съд отменя решения на ОИК за несвършена работа“, заяви адв. Христо Копаранов – член на правната комисия в СОС.
Общинският съветник, който влезе на мястото на Алексиев, междувременно беше арестуван по обвинения за лихварство, а участието му в градския парламент създаде нова порция хоас. „Случаят е поредното доказателство за ожесточената битка за власт и за яростните атаки срещу законовия ред от страна на ГЕРБ в момент на политическо отчаяние”, заяви Бонев.
„Бранков не трябваше изобщо да се заклева като общински съветник”, каза Копаранов като припомни съдебната практика в тази връзка, а Бонев допълни, че председателят на СОС – Цветомир Петров от „Продължаваме промяната” дължи ясен и публичен отговор какво се случва с вече приетите решения, в които Бранков е участвал.


