Проект - 26/03/2026
Категория: Град за хората, София за теб, Транспорт и инфраструктура
Проектът за реконструкция на бул. „Христо Ботев“ е част от нашата дългосрочна визия за по-добра, по-зелена и по-достъпна София. Една от най-важните градски артерии може да се превърне в модел за устойчива, безопасна и интегрирана градска мобилност – булевард, който служи на хората.
Нашата цел е да съчетаем модерна инфраструктура, зелени решения и иновативни технологии, които подобряват качеството на живот, намаляват замърсяването и създават повече пространство за хората.
Булевардът ще се превърне в модерен и красив градски коридор, където:
Представяме Ви техническото задание за изготвянето на пълен работен проект за реконструкция на булеварда в неговия цялостен обхват. Той включва:
Булевардът е в самото сърце на историческа София – фасадата му е изградена от предимно стари сгради, повечето, от които са паметници на културата. Част от булеварда попада в охранителните зони на Археологическия резерват „Сердика – Средец“ и като такъв, нужната му реконструкция трябва да се случи с мисъл и уважение към историческата памет на града, с целенасочени мерки, които да го направят представителен и красив.
Техническото задание, което изработихме предвижда бул. „Христо Ботев“ да бъде преосмислен като жива градска ос, свързваща централните квартали и площадите „Македония“ и „Възраждане“. Малките пресечки и площадни пространства ще се трансформират с разширени тротоари, ново озеленяване и градска мебел – места, в които хората могат да се движат, спират и общуват спокойно.
Проектът въвежда редица мерки за сигурност:


Трамвайното трасе се запазва в средата на булеварда, като се отделя от автомобилното движение с бетонни ограничители, подобни на тези по бул. „Константин Величков“. Настилката по трамвайното трасе е гранитен паваж, запазващ историческата автентичност на булеварда.
Спирките на трамваите се отделят като спиркови острови в посока „Петте кюшета“, а в обратната посока – като виенски спирки, повдигащи пътното платно, за да играе то ролята на спирков перон.
С изграждането на ул. „Опълченска“, центърът на града вече е опасан от „първия си градски ринг“ и може да бъде заобикалян от автомобилното движение по широки булеварди. Това означава, че бул. „Христо Ботев“ може да поеме ролята на свързващ велосипедното движение коридор север-юг. Предвиждаме двупосочна велоалея покрай източния тротоар на булеварда. Тази велоалея ще свърже велоалеите по:
Тази велоалея ще е стъпка към най-сериозната велосипедна свързаност в София, създаваща непрекъсната велосипедна мрежа от Надежда до Бояна и от Красна поляна до Подуяне.
Достъпността на спирките на трамвайния транспорт с основна задача за проектантите в предложеното от нас техническо задание за реконструкция на бул. „Христо Ботев“. Целта е спирките да осигурят пълна достъпност до трамвайните мотриси за възрастни хора, родители с детски колички и най-вече – за хора с намалена подвижност. Днес качването и слизането от трамваите става в активна пътна лента, което означава, че без чужда помощ, на хора с инвалидни колички им е отказана възможността да ползват градския транспорт.
Спирковите острови, които предлагаме в посока Петте кюшета са широки и с височина, равна на нивото на пода на трамваите Песа, които са основният модел, движещ се по булеварда. В обратната посока – към Централна гара – виенските спирки постигат същата височина, повдигайки пътното платно.
Материали и устойчивост
Предвиждаме използването на издръжливи и висококачествени материали, които гарантират дълготрайност и ниска поддръжка:
Проектът предвижда запазване и обновяване на дървесната растителност, както и засаждане на нови едроразмерни дървета, подходящи за градски условия. Използват се модерни системи за засаждане – почвени клетки, коренови ограничители, аериращи и напоителни системи.
На няколко места преките на бул. „Христо Ботев“ оформят големи Y-образни кръстовища, които днес са широки части от пътните платна, в които се паркира хаотично, а пешеходците трябва да пресичат дълги части от пътното платно. Подобни кръстовища са опасни за пешеходците и трудни за ориентиране за шофьорите и са просто прахосано пространство, което може да бъде върнато на хората – с проста и удобна за шофьорите форма до малък, но богато озеленен площад.
Затова в техническото задание предлагаме на ключови места – пл. „Македония“, ул. „Ивайло“, „Лайош Кошут“, „Св. Иван Рилски“, „20-ти април“ и „Дамян Груев“ – да бъдат оформени малки площадни пространства с богато озеленяване. Широките и объркващи кръстовища се опростяват, като заходът за автомобилите се доближава от перпендикулятно Т-образно кръстовище, намалявайки объркването за шофьорите и подобряващо безопасността за пешеходците. Тези площадчета ще намалят и ефекта на „топлинните острови“ и ще дадат на хората повече място за отдих.
Това е нашата визия за бул. „Христо Ботев“ – не просто реконструкция, а промяна в начина, по който мислим и планираме бъдещето на града.София може да бъде по-спокойна, зелена и удобна.
Това са спирки, при които пътното платно е повдигнато до нивото на тротоара. Те позволяват по-безопасно качване и слизане от трамвая, тъй като забавят автомобилите в зоната на спирката, а същевременно подобряват достъпността за възрастни хора, родители с колички и хора с увреждания. В София съществува такава спирка на ул. „Алабин“ преди пл. „Македония“.
Защото трамваите превозва много повече хора, заемат по-малко пространство и не замърсяват. Приоритетът на обществения транспорт прави цялата система по-ефективна, включително за шофьорите, тъй като по-добрият и бърз градски транспорт способства за намаляване на броя автомобили на пътя. Бул. „Христо Ботев“ е основен и натоварен коридор за градския транспорт в София – 8 трамвайни линии преминават по него, сред които 2 от най-натоварените – 7 и 27. Всеки ден над 20 хиляди пътници преминават с трамвай по бул. „Христо Ботев“ в най-натоварения му участък.
Защото спирковите перони осигуряват безопасно слизане и качване на пътниците в трамваите, както и възможност за хората с увреждания и родителите с колички реално да могат да използват обществения транспорт. Всяка година загиват пътници, блъснати от автомобили на трамвайните спирки без перони. Изграждането на безопасни спирки ще доведе до значително намаляване на произшествията и подобряване на безопасността. Човешки животи не могат да се разменят за „удобство“.
Не. Повдигнатите кръстовища се изпълняват само в пресечките. Те не затрудняват, а регулират движението. Повдигнатите кръстовища намаляват скоростта в критични точки и правят пешеходците по-видими, което значително повишава безопасността без да спира трафика. Те осигуряват и по-достъпна среда, повзоляваща безпроблемно пресичане на хора с увреждания и родители с детски колички. Едновременно с това, повдигнатите кръстовища предотвратяват навлизането на автомобили с висока скорост по самия булевард, което подобрява и безопасността на водачите.
Защото това са най-уязвимите участници в движението. Когато те са защитени и имат добра инфраструктура, повече хора избират да се движат по устойчив начин, което намалява трафика и подобрява средата за всички.
Зеленината не е „загубено пространство“ – тя подобрява средата, намалява температурите, шума и замърсяването. През летните месеци дърветата и сянката са търсени от всички пешеходци, а и от водачите. Освен че осигурява сянка, растителността е изключително важна за поглъщането на шума и замърсяването от булеварда. Тя представлява своеобразна граница между жилищните сгради и пътното платно, а едновременно с това подобрява и естетическите качества на булеварда.
Не, защото предвиждаме да се използват съвременни технологии – коренови ограничители, почвени клетки и системи за напояване. Те защитават настилките и инфраструктурата, като същевременно осигуряват здравословна среда за растеж на дърветата.
По-скъпото на пръв поглед решение всъщност е по-евтино в дългосрочен план. Използването на качествени материали и цялостен ремонт от фасада до фасада означава по-малко последващи действия, по-ниски разходи за поддръжка и край на практиката „ремонт на ремонта“.
Напротив, по-подробното задание спестява време по-късно. Ясните изисквания намаляват вероятността за грешки, съответно и итерациите, в които проектът трябва да се коригира. Всяка промяна забавя строителството, а грешки, открити на по-късен етап, могат дори да доведат до непредвидени разходи. С подробно задание целият процес става по-предвидим и ефективен.
Чрез ясно техническо задание, качествени материали и контрол на изпълнението. Когато още в заданието са заложени високи стандарти и изисквания за материалите, възможността за компромиси е значително по-малка.
Частичните ремонти решават само някои проблеми, при това временно. Цялостната реконструкция позволява да се решат всички натрупани проблеми наведнъж и да се създаде устойчива визия за десетилетия напред. Това ще помогне и за прекратяване на практиката „ремонт на ремонта“.
Гарантирана безопасност, успокоено движение, по-малко шум, повече зеленина, по-добър градски транспорт, по-приятна и достъпна за всички градска среда. Това е промяната в качеството на живот, която се усеща всеки ден.
Целта не е прехвърляне на трафика от една улица към друга, а цялостното му намаляване чрез осигуряване на алтернативи за придвижване и по-добра организация на движението. Когато основната артерия работи ефективно и предвидимо, това намалява хаотичното „разливане“ на трафик в малките улици.
Хората карат колело там, където е безопасно. Когато има качествена инфраструктура, използването ѝ нараства значително. Това е инвестиция в бъдещето и в намаляване на автомобилния трафик. Бул. “Христо Ботев” е единствената възможна, директна връзка през центъра в посока север-юг.
Организацията на строителството ще бъде поетапна, така че да се запази максимално движението. Да, ще има временни затруднения, но те са неизбежни при всеки сериозен проект и са временни спрямо дългосрочния ефект. Именно поради тази причина е рационално да се направи цялостен ремонт, вместо булевардът да се затваря периодично за „кръпки“ на всеки няколко години.
Няма гаранция, че даден проект ще бъде изпълнен, докато не бъде започнат на практика. За да се реализира този проект, е необходима политическа воля. Тук идва и ролята на гражданите – да настояват ремонтът да се случи цялостно, качествено, в срок.
Да – критично важно е инфраструктурата да бъде безопасна и достъпна. Частичен ремонт би означавало единствено прахосване на средства, време и затрудняване ежедневието на гражданите. Ремонтите следва да бъдат правени с мисъл за хората.
Да, на места се оптимизира паркирането, за да се осигури повече пространство за безопасност, тротоари и зеленина. Целта не е да се „вземат“ места, а да се подреди пространството така, че да работи по-добре за всички. Успоредно с това се работи за нови паркинги в района, за да има реална алтернатива.
Стесняването на лентите води до по-спокойно и равномерно движение, без резки ускорения и спирания, което намалява задръстванията. По-добре организираният трафик, заедно с бързия градски транспорт, реално увеличава пропускателната способност.
Проектът не е срещу шофьорите – той въвежда ред. Когато всяка функция има ясно място (трамваи, коли, велосипеди, пешеходци), движението става по-предвидимо и по-лесно за всички, включително за шофьорите.