Проект - 03/06/2020
Категория: Град за хората
В многократно изстрадалата от лошото управление столица, рядко можем да намерим толкова вреден за града проект като този, който Общината предлага за ремонт на най-знаковото и емблематично място в цяла София. Погромът по Графа ще ни се стори като генерална репетиция и детска игра спрямо това, което Столичната община възнамерява да направи около храм-паметника Св. Александър Невски, на площад Народно събрание и по улиците Оборище и Париж.
Вместо качествена промяна на градската среда, категорично подобряване на условията за пешеходците около сградите-символи на София и държавността, както и решаване на редица тежки градски проблеми в пространствата, единственото, което ни се предлага е профанизиране на духа на столицата и преповтаряне на съществуващото нефункционално положение. И всичко това за 17 млн. лв., проектирано от небезизвестният арх. Пантелеев, отговорен и за проекта на Графа. В резултат на това, въпреки че ще бъде похарчена огромна сума пари, тази най-емблематична част на София няма да получи така необходимата промяна и подобрения, като всички сегашни проблеми и недъзи ще бъдат преповторени, а възможността за качествена градска среда ще бъде загубена за десетки години напред.
Затова нашият екип и независимият общински съветник Борис Бонев изпратихме категоричното ни становище за прекратяване на този проект и провеждане на нов международен конкурс за решаване на проблемите на цялото пространство. Каним ви да се запознаете и с нашите аргументи за това по-долу.
Основният проблем в представения проект, е че той не решава никакви текущи проблеми в зоната, а просто преповтаря съществуващото положение. Това е абсолютно неприемливо, когато става въпрос за дългоочакван проект, който ще погълне огромен финансов ресурс и ще затрудни преминаването в района за дълъг период от време. Дали причината за това е липса на визия в ръководството на Столичната община веднъж завинаги да реши проблемите и качествено да подобри градската среда или капацитета на избрания проектант, не е от съществено значение. Това, което е важно е, че София ще пропусне възможността да получи качествен, комфортен, красив и представителен център за десетилетия напред. Ето само малка част от буквално десетките съществени проблеми, които представеният проект не решава:
Съществен недостатък на представения проект е фактът, че допуска продължаване на съжителството между автомобили, пешеходци и най-емблематичните сгради на София. Остават стотици места за паркиране около катедралния храм Св. Александър Невски, с което се блокира и загрозява гледката към него. Очевидно да си символ на София, а и на България не е достатъчно, за да бъдеш освободен от автомобилната хватка. Така желанието на софиянци и гости на града ни да се наслаждават на прекрасната архитектура ще бъде помрачено.
Запазва се и “депутатският паркинг” около Народното събрание, както и безразборното паркиране в няколко реда по площад Народно събрание. Това е крайно нелогично, особено имайки предвид предстоящото преместване на Събранието в сградата на Ларгото. Няма и никакво физическо отделяне на зоната за движение и паркиране на колите от зоната за пешеходците и се разчита само на маркировка. Поради липсата на контрол, правилата масово ще се нарушават и отново ще има хаотично паркирани автомобили навсякъде. Погледнете сегашния паркинг, извадете 17 млн. лв. за ремонта и отново ще получите същото. Това не трябва да се допуска.
Нещо повече, широки улици с отдавна загубена транспортна значимост като Оборище и 15-ти ноември се запазват с огромни платна за движение. Източната част на ул. Оборище, която на практика ще обслужва само паркоместата по площад Св. Ал. Невски, се запазва с три ленти в посока, за сметка на тесни тротоари и липса на каквито и да е мерки за привличане и задържане на хората в пространството. По източната част на улицата, която ще бъде затворена за автомобили, тротоарите и “пътното платно” ще бъдат на различни нива, което изкуствено разделя пространството за пешеходците и гарантира, че огромната ѝ площ ще остане мъртва и неизползвана, подобно на пространството пред Съдебната палата. Ул. 15-ти ноември запазва огромният габарит за автомобили, но с проектът не се разширяват или подобряват тесните и неприятни тротоари при БАН и Народното събрание.
Абсолютно нищо не се променя и на пл. Народно събрание. Сегашното безразборно паркиране се запазва напълно, остават и общо четирите ленти за движение на автомобили в рамките на площада. Проектантът по никакъв начин не се опитва да намали площите за автомобили и не дава решения нито за подобряване на тротоарите, нито за съдържанието и визията на площада. Няма никакъв опит пространството да се преосмисли, да се решат стари проблеми и да се представят подобрения. Даже кашпите, поставени около паметника на Цар Освободител, които са само временна мярка за регулиране на паркирането, остават, а липсата на какъвто и да е тротоар по бул. Цар Освободител изобщо не се третира – сякаш е нормално пешеходците да вървят по пътното платно без никаква защита по толкова натоварен булевард.
В обяснителната записка четем, че “дизайнът стълбовете и осветителните тела е подчертано „исторически“ като за целта е използван пример от Оксфорд.”
По-голямо незачитане на традициите на нашия град и липсата на какъвто и да е опит на проектанта да направи връзката между стара и модерна София, едва ли можем да си представим. Столицата ни все още има прекрасни старинни лампи и градска мебел, които трябва да послужат като основа за разработка на автентични осветителни тела и стълбове, към които да се съобрази и дизайнът на всички останали елементи от градското обзавеждане. Пренасянето на лампи от други градове и държави е доказано глупаво решение, което води до обезличаване на София и безвъзвратна загуба на автентичния ѝ старинен вид. Нещо повече, проектът не предвижда елементи за масови събития, както фермерски, коледни и други базари, фестивали, туристически център, места за продажба на напитки или други обекти, които обслужват и задържат потока от пешеходци и туристи в тази историческа зона.
Огромният площад около храм-паметника Св. Александър Невски е пълен с мъртви пространства без никаква функция. Грешката с площада при Ларгото отново се повтаря, но в значително по-голям мащаб. Задължително е да се предвидят допълнителни функции на това пространство, така че то да привлича и задържа хората и да бъде приятно място за разходка и отдих. Това може да се направи с минимални функционални намеси и да остане в рамките на историческата визия на тази част на София. Например, може да се обособят няколко места за продажба на вестници или напитки в типичния за София стил подобен на будката за вестници в Градската градина или заведението на пл. Райко Даскалов.
Не се предвижда и изграждането на малък, но красив и функционален ТИЦ (туристически информационен център) на София в цялото мъртво пространство, при положение, че това е най-интересната и посещавана туристическа зона в София. Това говори много за нивото на проектиране и за липсата на какъвто е било анализ за нуждите на пространството.
Предвид всички гореизложени аргументи, считаме че проектът трябва да бъде прекратен или изцяло преработен. Би било проява на изключителна безотговорност към градската среда и устойчивото развитие на София ако се допусне усвояването на средства за преповтаряне на съществуващи проблеми. Предложеният проект с нищо не подобрява ситуацията за нито един участник в градската мобилност, не третира основни съществуващи конфликтни точки, допуска безцелно използване на публичното пространство, съобразява се със съществуващи недопустими намеси в градската среда, но най-важното е, че не създава смисъл и функция на тази знакова за София зона.
В резултат, въпреки че ще бъдат похарчени милиони, тази най-емблематична част на София няма да получи така необходимата промяна и подобрения, като всички недъзи на отминалото градоустройство ще бъдат преповторени, а възможността за качествена градска среда ще бъде загубена за десетки години напред.