Проект - 31/08/2023
Категория: Град за хората
Ларгото е сърцето на града, но и разделителна линия между двете части на центъра – по-развитата южна част и по-изоставащата северна. Подлезите при метростанция Сердика принуждават хората да катерят стръмни стълби, а липсата на асансьори на най-натоварените изходи сериозно затруднява майките с колички и хората с намалена подвижност. На ниво терен се извиват опашки коли, които стоят в задръствания заради лошата организация на движението на това критично кръстовище. Така най-забележителните сгради на София и археологията на древна Сердика стоят недостъпни и откъснати от града и гражданите.
А може да е много по-добре! Създаването на условия за нормално пешеходно движение повишава качеството на градската среда и допринася за жизнеността на града. Не случайно в платената от кмета Фандъкова студия „София – град за хората“, разработен от датския урбанист Ян Геел, се открояват две ключови препоръки за развитието на мобилността в София – намаляването на трафика в центъра и обособяването на по-достъпна и обхватна пешеходна мрежа. Тези мерки са заложени и в стратегически документи на Столична община като „Плана за устойчива градска мобилност“ и „Визия за София“. Но няма никакви конкретните мерки и Ларгото остава все така недостъпно и разделящо центъра на две.
И понеже голямата реконструкция на пл. “Св. Неделя” се отлага за неопределено бъдеще време, решихме, че е време за действия. Затова набелязахме редица прости и евтини мерки, с които осезаемо да улесним всички участници в движението на едно от най-централните и натоварени места в цяла София.
Фиг. 1 – Опасни пресичания към статуята на София
Фиг. 2 – Редовни задръствания на площад “Независимост”
Фиг. 3 – Слалом за велосипедисти и пешеходци
Разработеният проект предлага цялостна промяна в организацията на движението и светофарните фази, с които ще постигнем подобрение за всички участници в движението:
Фиг. 4 – План на нашето предложение
С цялостна реорганизация на лентите в три от четирите входа на кръстовището, с цел ефективно използване на пространството, съобразено с актуалните нива на транспортно натоварване.
Фиг. 5 – Нова организация на движението в кръстовището
За входа на кръстовището от площад „Независимост“ предлагаме премахване на отделната фаза на светофара за движение надясно, тъй като това е и най-слабо натовареното за цялото кръстовище. Така се осигурява възможност за оптимизация на лентите за движение на една лента за завой наляво, една лента за движение направо и една лента за движение направо и надясно. Преобразуването на входа на кръстовището от бул. „Тодор Александров“ в две ленти за движение направо към жълтите павета е ключова стъпка за намаляване на задръстванията в района и е изцяло съобразено с бъдещото преобразуване на пл. „Света Неделя“ в пешеходна зона. Това дава възможност за продължението на съществуващата велоалея до самото кръстовище по сегашното пътно платно.
За входа на кръстовището от бул. “Кн. Мария Луиза“, предлагаме забрана за завой наляво към пл. „Независимост“. Това би бил първи етап на ограничаване на трафика през централната градска част и следване на концепцията, заложена в „Плана за устойчива градска мобилност“. Това пък ще доведе до премахване на отделната фаза за ляв завой на кръстовището и ще осигури възможност за едновременно двупосочно движение по бул. „Княгиня Мария Луиза“. Това е критично важно за подобряване на натовареното автомобилно движение север-юг както и на всички трамвайни линии.
Фиг. 6 – Алтернативни маршрути
Екипът ни разгледа подробно и алтернативни маршрути за движение след предложените промени. Всички те показват нагледно, че транспортното обслужване няма да се влоши, тъй като алтернативите са със сходни характеристики, дължина и брой светофари, както сегашните. С тази оптимизация ще постигнем и значително подобрение за най-натоварените направления (изток-запад и север-юг).
Фиг. 7 – Поглед към площад “Независимост”
Фиг. 8 – Поглед към пешеходната пътека към статуята на София
С предложената реорганизация се гарантират подобрения за всички участници в движението, както и постигане на няколко градоустройствени цели:
Предложението ни е изпратено до кмета Фандъкова и зам.-кмета по транспорт, Барбалов. В него сме описали всички аргументи, както и предложени от нас мерки за подобряване на движението. Не трябва да се направи много – реорганизация на лентите и светофарните фази, нова маркировка и знаци, няколко понижени бордюра и нови трамвайни ограничители. Всички те са евтини и могат да бъдат осъществени в рамките на един месец. Надяваме се поне преди края на управлението, което поръча и плати концепцията “София-град за хората”, те да предприемат конкретни действия. Предварителната работа е свършена от специалистите на Спаси София, така че още тази пролет да се похвалим с по-достъпен и безопасен център.