Гергин Борисов и арх. Росица Николова – общински съветници от Спаси София внесоха в администрацията на Столичен общински съвет доклад, с който се поставя началото на разработката на триизмерна туристическа информация, която да стане част от вече приетите Стандарти за туристическа навигация.

Всеки град, който уважава и пази своята история, иска тя да бъде не само видима, но и туристите да могат да си я представят във вида, в който е била в миналото. Целта на доклада е София да се сдобие с триизмерни и тактилни макети (за слепите ни гости) и всеки, вървящ по улиците на София да знае, ако под краката му лежи история.

Подобряването на видимостта и разпознаваемостта на археологическото наследство на София изисква вече приетото съдържание на Приложение № 6 към Решение № 629 по Протокол № 25/17.12.2020г., засягащо изработката и оформлението на туристическата навигация, която е на разположение на гостите на София, да се разшири и допълни с триизмерни и други пластични елементи, осигуряващи на туристите и жителите на София допълнителен контекст за вида и мащаба на археологическото и архитектурно наследство на София.

Такива макети са изработени от трайни материали (месинг, бронз, бетон и др.), позволяващи на наблюдателите да осмислят експонираната археология във вида, в който е съществувала в миналото, както и специални маркери по настилката в града там, където се намира неекспонирана археология.

Редица градове по света и в България прилагат подобни решения. Предлагаме Направление “Архитектура и градоустройство” да бъде натоварено със задачата за изработка на задание за конкурс, който да обхване:

  • Маркери, осигуряващи силует на крепостната стена на Антична Сердика, когато тя пресича тротоарни и улични площи,
  • Информационни макети, осигуряващи възможност туристите да се запознаят с контекста на експонираните останки в предполагаемия им вид към съответния исторически период, към който принадлежат,
  • Информационни макети и възстановки, осигуряващи контекст за архитектурно наследство, което е загубено или поради спецификата си – недостъпно за директно наблюдение от туристите.

Практика в много градове с археологически слой е силуетът на значимия исторически контекст да се бележи в съвременната градска среда, като растерът на настилката на тротоарите го следва и акцентира. В София такива практики са прилагани в района на Централни хали, където силуетът на крепостната стена на Антична Сердика е повторен на тротоара пред главния им вход с червена настилка. Друг пример е растерът на настилката на Ларгото, където се пресъздава трасето на Decumanus Maximus и значимите му преки от подлеза пред ЦУМ до Източна порта.

Маркери на крепостната стена на Антична Сердика могат да се поставят подобно на маркерите на Берлинската стена на снимката

Въпреки това, растерът на настилката не е достатъчен сам по себе си, за да информира пешеходците, че тези акценти в него, бележат именно исторически контекст. Пример за подход, осигуряващ такъв, може да се намери в Берлин, където демонтираните отсечки от Берлинската стена са маркирани с два непрекъснати реда гранитни павета и метални плочи, поставени на регулярно разстояние една от друга в зоните, където силуета на Стената може да бъде възприеман от пешеходците. Така те дават информация, че Стената се е издигала на тази локация.

Вторият компонент на доклада съдържа предложение Стандарта за оформление на туристическата навигация да се обогати с макети на вече експонираните останки от Антична Сердика, пресъздаващи ги във вида, в който са изглеждали в историческия период, към който принадлежат. Пример за подобни макети, изложени in situ могат да се намерят както в чужбина, така и в България. Например на пл. Римски стадион в Пловдив е поместен макет на Пловдивския стадион, пресъздаващ в мащаб експонираните разкопки, както и допълнителни конструкции, загатнати в експонирания слой.

Туристическата навигация може да се обогати с макети на вече експонирани останки от Антична Сердика като пример на макета на Пловдивския Римски стадион

Третият компонент съдържа предложение макети да се изработят и на елементи от археологическото или архитектурно наследство на София, което или не е експонирано и достъпно публично, или е загубено завинаги. Пример за такива са Часовниковата кула, която се е издигала на източния ъгъл на пл. Желю Желев до ул. Московска или ул. Търговска – разрушена след Втората световна война, за да се освободи място за комплекса на ЦУМ, Партийния дом и Президентството.

Картичка от стара София показваща площад Баня Баши с изглед към улица Търговска

Направление “Архитектура и градоустройство” следва да определи през заданието обхват и предпочитания/препоръки за материалите, които следва да бъдат използвани за изработване на макетите и плочите. Нужно е в заданието да се третират и принципни схеми за разположение, как макетите ще се вписват в средата, как се обвързват с потенциални туристически маршрути и как компонентите от триизмерната информация се асоциират с вече утвърдените в Стандарта за туристическа навигация елементи.