В нажежен разговор по бТВ, Борис Бонев обърна внимание как изглеждат истински стандарти за градска среда.



Той представи 20 стандарта на Братислава, които не само, че са изработени за един мандат, но и строго се прилагат в столицата на Словакия. В ефира на медията Бонев критикува ГЕРБ за това, че 18 години са имали пълна власт в София, но не са направили нито един задължителен стандарт за красива градска среда и качествени ремонти.


“Единственият стандарт, който успя да изработи Герб, е за тротоарните настилки, но не го направи задължителен. Това е причината между другото, поради която аз гласувах “против” вземането на заем от 120 млн. за тротоарите, защото не искам още от същото.”

Бонев допълни, че към момента няма тротоар в столицата, изграден по стандарт и това е видимо от всички граждани. 

Представените 20 стандарта представляват модерни правила, базирани на опита от Виена и Прага, които предвиждат значително затягане на контрола върху това кой и какво разполага по софийските улици. Бонев даде пример за поредно скоростно изграждане на велоалея без стандарти.

“Отново се правят предизборни инвестиции, с които се симулира дейност. Бордюрите на велоалея в ж.к. Надежда са “тактилни” ивици за слепи хора, ето какво става, когато всичко е само предизборно. Това означава опасност за хората със зрителни проблеми, които би трябвало да се водят по тези ивици, а те ги водят по средата между велоалеята и пешеходците.”

Лидерът на Спаси София обясни, че застава зад амбициозни подобрения в инфраструктурата на столицата и за по-смели и решителни стъпки напред. Той разсея всички спекулации около предложението за изграждане на паркинги под детски градини. 

“Вие ще се учудите колко много подобни паркинги са заложени в общия устройствен правилник на София, приет от Герб през 2009 г., за изграждане под дворове на гимназии и детски градини. И в това няма нищо лошо, защото както няма родител, който да се притеснява да си заведе детето в мола, където и отдолу и отгоре е пълно с паркинги и не се задушаваме от изгорели газове, така няма да има проблем това да се направи под дворове на училища и детски градини.”

Паралелно с подобряването на градския транспорт, от Спаси София и партньорите им в обединението предвиждат и сериозни инвестиции за решаване на проблема с паркирането. За целта, в програмата си те залагат изграждане на общо 4 паркинга в широкия център и реформа на зоните за платено паркиране, така, че всички приходи да отиват за строителство на нови паркинги. Ако предложението бъде реализирано, “1500 ще са новите паркоместа в центъра на София”, отбеляза лидерът на Спаси София пред БТВ.

Построяване на 20 монтажни паркинга в кварталите също се предвиждат нашата програма. Според плана първите такива трябва да бъдат изградени в големите квартали като Младост, Люлин, Овча купел и Подуяне, като се цели тротоарите и зелените площи да бъдат освободени от коли. 

Вижте цялото интервю на този линк.