Расте, но не старее
Вечен растеж в едно географски ограничено, котловинно поле, е невъзможен. Нито и в непрекъснато растящ град са възможни градоустройствени показатели, осигуряващи ни високо качество на живот.
Концентрацията на толкова хора и икономика в един град – 25% от населението и 40% от БВП на България, е риск за националната сигурност и представлява красноречива демонстрация за провалената регионална политика. Уголемяването на един град над 700 000 жители създава повече негативи, отколкото ползи. XX век беше векът на големите градоустройствени експерименти, изследвания и развития. През него се случи демографски бум (в началото на 20 в. хората на Земята са 2 млрд., а в края му 6 млрд.) и масова урбанизация.
Наблюдавайки и изследвайки този опит, урбанистите са установили, че около 500 000 жители са необходими и достатъчни, за да има в един град пълно разнообразие и развитие на:
- Обществени услуги и дейности – музеи, стадиони, зали за различни цели и др.
- Образователни услуги – университети с цялата им прилежаща инфраструктура.
- Здравни услуги на всички равнища, вкл. високотехнологична болнична помощ.
- Наука и иновации: развитието на науката, например в една академия на науките, е в тясна връзка с промишлеността, университетската работа (всякакви институти), бизнеса, технологичните фирми.
- Богат културен живот и т.н.
За да има в един град университети, театри, иновации, опера, стадиони, НДК и всичко това да работи в синергия, са необходими и достатъчни около половин милион жители. Започне ли обаче бройката да нараства над 700 хил. се засилват проблемите с разстоянията и придвижването, замърсяването (шумово, въздушно), сегрегацията, престъпността и други.
Въпреки че населението на Нидерландия – държавата с най-развито и балансирано градоустройство в света – е със средна за страната гъстота от 490 д./км² , в страната няма нито един милионен град. За сравнение, средната гъстота на населението в България е 62 д./км², което е почти 8 пъти по-ниско и въпреки това – София продължава да “изсмуква” голяма част от жителите на регионите към себе си и за 30 години набъбва до 1,4 милиона жители. Растежът на столицата трябва да се ограничи, а към застрояването на софийската котловина да се подхожда изключително пестеливо и внимателно.
Влиянието на София се простира далеч отвъд границите на Столична община
Не расте, но процъфтява
Ако се обединим около становището, че ще е противопоказно за София да расте, следва да формулираме стратегия за нейното развитие. София може да бъде едновременно бизнес хъб, но и туристическа дестинация, да бъде зелен, но и плътен град, както и да има модерни небостъргачи.
Въпросът рядко е “дали”, а по-скоро е “къде” и “как”.
Отговорите на тези въпроси обуславят как ще управляваме градската територия и как ще я планираме, за да постигнем поставените цели. Ние виждаме следните стратегически приоритети като най-важни за постигането на процъфтяваща София:
- Разтоварване на компактния град чрез свързване на сателитните селища от софийската агломерация с града.
- Приоритетно развитие на вече урбанизирани територии и ограничаване на урбанизирането (завземането) на нови площи от ареала на Софийската котловина.
- Реализиране на потенциала на северна София
- Намаляване на моторизацията от сегашните около 900 автомобила на 1000 жители до 250.