Арх. Богдана Панайотова в последните дни на поста вр. и. д. гл. арх. на София позволи 7 нови сгради и унищожаването на „Балкантон“ – символ на едно поколение, на култура и музикално творчество, засягайки качеството на живот в район „Красно село“. Заставаме зад и подкрепяме протеста на жителите на района срещу унищожаването на сградата. За нас е напълно недопустимо да се взимат ключови решения, които нарушават обществения интерес и заличават години наред водени битки от гражданите.
Сградата на „Балкантон“ за мнозина може да не е ценна със своите архитектурни качества, но случвалото се вътре е сцена на цяла десетилетна епоха на българската популярна музика. Някои от най-обичаните и известни песни са записани именно в студиата на Балкантон. Нима има нужда от допълнителни аргументи защо това място трябва да е защитено и със статут на национална ценност?
Примерите за скандални решения от последните месеци са много и в различни райони на София. Те са резултат от липса на диалог, прозрачност и зачитане на общественото мнение и интерес, но най-вече – липса на визия и смелост за цялостно решаване на проблема с презастрояването.
Като за начало, призоваваме кмета Васил Терзиев незабавно да преразгледа издадената заповед и да инициира диалог с гражданите и Цвета Николаева, кмет на район „Красно село“ , както и да направи всичко необходимо за съхранение на сградата на „Балкантон“.
Борис Бонев от своя страна изпрати и официално писмо до министъра на културата с искане да започне процедура сградата на „Балкантон“ да бъде обявена за паметник на културата от национално значение. Министър Мариан Бачев е изразил готовност да съдейства по този така важен за българската култура казус.
Собственикът пък разпространи информация, че сградата нямало да се събаря. Ние обаче знаем как да четем графичната част на градоустройствените заповеди, така че евтиният ПР и лъжите няма да минат. Но ще подкрепим протеста на живущите в Лагера срещу унищожаването на Балкантон – поредно посегателство срещу историята на нашия град и държава.