Доклад - 26/03/2024
Категория: Образование и култура
От близо 200 Читалища в София около 120 са в общински сгради. Тези уникални за България институции често зависят от „добрата воля“ на някой ангажирал се с казуса управник, за да бъдат ремонтирани.
Затова общинските съветници Емилия Ангелова и Гергин Борисов предложиха и внесоха в Столичния общински съвет доклад, възлагащ изработката на Механизъм за оценка на материалната база на Читалищата, който да предоставя на общинския съвет обобщен списък и остойностяване на нужните ремонти и най-вече – приоритетност по фактори като спешност или потенциал.
Предвиждаме тясно сътрудничество, както с ръководствата на Читалищата, така и с комисиите, отговорни за разпределяне на полагащата им се субсидия, за да гарантираме, че тя работи в полза на софиянци и че всеки инвестиран лев опазва Читалищата като сърцата на местните им общности.
Отсъствието на ясен процес по изготвянето на прогнози за нужните капиталови разходи, установяващ ясни правила за събиране и систематизиране на информация за – и която да определя приоритетност на ремонтите и финансиране на закупуването на оборудване за – Народните Читалища, създава предпоставки насочването на инвестициите за тях да бъде хаотично и некоординирано с реалните нужди в общоградски мащаб. С предложения Механизъм поддръжката на Читалищата ще се финансира през обективни критерии и Столичната община ще може да се възползва от икономия на мащаба, когато повече сгради имат сходни нужди (например подмяна на дограма).
При наличието на такъв Механизъм, в началото на подготовката на общинския бюджет всяка година, общинските съветници ще разполагат с изчерпателна и обективна информация какви средства са нужни и какви цели могат да бъдат изпълнени с наличния финансов ресурс с по-голяма предвидимост.
Този Механизъм не само ще улесни Общинския съвет при определянето на средствата, които да се заложат в капиталовите програми на проектобюджетите, но и ще подпомага районните администрации в работата им по систематизирането на информацията, нужна за определяне на размера на субсидията по Чл. 22 (3) от ЗНЧ.
Същият Механизъм, веднъж разработен, може да се адаптира и прилага не само за Читалищата, но и за одитирането на други местни нужди в ресорите, все още неразполагащи с подобни вътрешни правила, които да повишат предвидимостта и обективността на бюджетоформирането на Столичната община.