Както показахме преди време, положението със заведенията в пешеходната част на бул. Витоша вече добива горчив привкус на познатото ни до болка размиване на отговорности и вдигане на рамене с извинението, че виновни няма. Така наречената „зимна градина“ на пицария „Уго“ беше буквално вградила в себе си пожарен хидрант, без да е осигурен достъп до него.
[fb_embed_post href=“https://www.facebook.com/spasisofia/photos/a.1546639878954021.1073741828.1525636387721037/1835613226723350/?type=3&theater/“ width=“550″/]
В публикацията призовахме Столичният инспекторат да се намеси и да упражни контрол върху заведението за това очевидно нарушение, което може да доведе до фатално забавяне при потушаване на пожар в района на пешеходната зона и потенциални жертви от безхаберието с раздаването на тротоарно право. Тогава виновни ще са неефeктивността на общинските и държавни контролиращи органи.
В същия ден на публикацията получихме отговор от Столичния инспекторат, който можете да прочетете [ddownload id=“2207″ style=“link“ text=“тук“].
Писмото ни информира, че инспекторатът си е свършил работата – още на 20-ти април 2016 г. негови служители са установили, че пожарният хидрант попада в обхвата на търговския обект.
Проучихме цитираната общинска Наредба за реда и условията за извършване на търговска дейност на територията на Столична община. Вместо да улесни контрола, тя го прави сложен и неефективен. Според наредбата, контролът по спазването ѝ се основава на заповед на кмета г-жа Йорданка Фандъкова, с която го разпределя между разнообразни общински институции. Столичният инспекторат контролира дали масите и столовете (формулирани като “преместваеми съоръжения”) са разположени съобразно одобрена схема и дали е заплатена таксата за ползване на мястото. Самата схема на разполагане се одобрява от районната администрация, на територията на която е търговския обект (в случая – район Средец). Поставянето на конструкцията пък се разрешава от главния архитект и Направление „Архитектура и градоустройство“. А контролът по правилното поставяне се осъществява от Дирекция „Контрол по строителството“ към НАГ, чийто дългогодишен ръководител е арх. Влади Калинов. Той беше основен конкурент на арх. Здравко Здравков в конкурса за нов главен архитект. И последно – дали ресторантът и зимната градина спазват работното си време проверяват Общинска полиция и СДВР.
Ако ви изглежда объркващо, то е защото е…
Объркахте ли се? Може би това е целта? Цялата тази пъстра мозайка от институции и гишета, целящи да откажат всеки, тръгнал да бори ред, няма как да не провокира някои въпроси. Като например:
- Защо администрацията на район Средец е одобрила схема на поставяне на преместваеми обекти, в чийто обсег попада пожарният хидрант и защо не са я коригирали след констатацията на Столичния инспекторат още през април 2016 г.? Ходили ли са на място, за да проверят дали изработената схема на преместваемите съоръжения е съобразена с изградената инфраструктура?
- Защо администрацията на Направление „Архитектура и градоустройство“ е одобрила схема за поставяне на конструкция, в чийто обсег попада пожарният хидрант и защо не са я коригирали след констатацията на Столичния инспекторат още през април 2016 г.? Ходили ли са на място, за да проверят дали проекта за конструкцията е съобразен с изградената инфраструктура?
- Къде е контролът на Дирекция „Контрол по строителството“ и на нейния директор – арх. Влади Калинов, след като Столичният инспекторат е констатирал наличието на пожарния хидрант още през месец април 2016г.? Нима седем месеца не стигат за реакция?
- Къде е контролът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, която също редовно трябва да упражнява противопожарен контрол на всички обществени обекти, независимо дали са с търговски функции или не?
- Ще се ангажира ли кметът г-жа Йорданка Фандъкова да промени заповедта коя институция какво контролира, така че най-накрая да има ясна отговорност и ефективен контрол?
- И не на последно място – кога институциите ще започнат да си вършат работата и да защитават и обществения интерес, а не само този на търговците, по чиито витрини угоднически и предизборно се кичат разнообразни агитационни материали?
За пореден път институциите ни демонстрираха, че гражданското общество трябва да се справя самó в отстояването на своите интереси. След намесата ни и бурната обществена реакция собственикът сам затвори „зимната градина“, уж до разрешаването на проблема. И разрешението дойде под формата на набързо скалъпен параван, ограждащ “досадното” съоръжение като странен експонат на градското безумие. С две думи – проблемът не е решен, но посетителите на “Уго” трябва да има къде да пушат.
Трябва ли да бойкотираме едно заведение или друго, заради явно извършено нарушение? Масовият потребител не се замисля точно каква е дейността на ресторанта отвъд сервитьора и това е нормално – той е излязъл да се забавлява. Дали заведението, в което сме седнали, не спазва санитарно-хигиенните норми или води двойно счетоводство не е наша работа.
Това се контролира от институциите, които издържаме с нашите държавни и общински данъци и такси. И общината, и държавата заедно трябва да извършват редовен и ефективен контрол без ние, потребителите, даже да разбираме. Все пак това е тяхно служебно задължение, а не повод за реклама. Паниката, която обзе институциите след като изсветлихме поредния проблем, породен от хроничното им бездействие, не доведе до каквато и да било реакция: за разлика от случая с окупираните пейки нямаше дори театрално обещание за проверки. Вместо това мимоходом се обясни, че служител еди-кой си бил в „отпуска“ с надеждата, че пожарът ще угасне сам и общественото внимание ще се насочи другаде.
Докога всевъзможни общински институции ще се чувстват длъжни да ни доказват, че са парализирани от аматьорщина, интересчийство и посредственост? Не е ли крайно време да започне Столичната община да държи на качество и професионализъм и да започне да го изисква от служителите си? Или, поне – от кумова срама, да се раздели с онези от тях, които активно бездействат. Разбира се, за наша сметка!