Спаси София се присъединява към Института за пътна безопасност, Велоеволюция и други неправителствени и браншови организации, настояващи работата по представените наскоро от МВР нови проектозакони за движение по пътищата, за пътните превозни средства и за водачи на моторни превозни средства да продължи.
Според нас новите текстове създават множество отворени за интерпретация правила, които ще позволят своеволията на шофьорите и на контролните органи да продължат, както и са допуснали механичното преписване на морално остарели изисквания, които ограничават способността на общините да решават транспортните си проблеми адекватно.
За добро или лошо, София е и занапред ще остане модел за подражание на големите общини в страната, и предвид катастрофалният ѝ провал да защити обществения си транспорт от увеличаващата се моторизация, считаме, че основна цел на трите нови закона трябва е да гарантират, че общините ще получат всички нужни им инструменти да изграждат устойчива, безопасна и конкурентноспособна транспортна система. Това може да се постигне само с правила за движение и регистриране на превозните средства на база устойчив модел на мобилност и с правилен приоритет за всички групи, участващи в движението.
Намираме за незадоволително отсъствието на специфични правила и изисквания за превозните средства на градския транспорт. Законът трябва да наложи на общините минимални изисквания за достъпност на превозните им средства – да налага и изисква задължително преориентиране към нископодови автобуси, трамваи и тролейбуси, гарантиращи, че уязвимите групи пътници ще могат да се възползват от градския транспорт в града си свободно и самостоятелно. Макар София да е „отличник“ в тази сфера, много други населени места в страната все още не намират за нужно преминаване към нископодови автобуси и/или тролейбуси или не намират нужната подкрепа от държавата за такава промяна.
Спаси София изразява своята готовност да се включи в бъдещи работни групи, ако Министерствата на вътрешните работи и транспорта са готови да продължат работата по законите. Това разделение е добра инициатива, но крайният резутат трябва да е приемлив и да не нанася вреди на бизнеса и общините. Ако тези проектозакони се одържавят в този си вид, доволни няма да има. Пълният текст на общото становище можете да видите тук.
ДО
МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н БОЙКО БОРИСОВКопие до:
МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
Г-Н ВАЛЕНТИН РАДЕВПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА РАБОТНА ГРУПА
МЕЖДУ МВР, МТИТС И МРРБ
ЗАМ.- МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
Г-Н КРАСИМИР ЦИПОВ
МИНИСТЪРА НА ТРАНСПОРТА И ИНФОРМАЦИОНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ
Г-Н ИВАЙЛО МОСКОВСКИС Т А Н О В И Щ Е
Относно: Обсъждане на проект на нов Закон за движение по пътищата, проект на Закон за пътните превозни средства и проект на Закон за водачи на моторни превозни средства.УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОРИСОВ,
Представените за предварително обсъждане на Проектите на Закон за движението по пътищата, Закон за водачите на моторни превозни средства и Закон за пътните превозни средства представляват механично разделяне на сега действащия ЗДвП, без да имат ясно изразена философия и без да постигат реално подобрение на положението с безопасността и културата на движение по българските пътища и в населените места в страната. Тези нормативни документи не изясняват как законодателят желае да намали жертвите от ПТП, както и пътнотранспортния травматизъм, нито са синхронизирани с приети подзаконови нормативни актове, касаещи планирането и проектирането на транспортно-комуникационните системи.
Освен липсата на подобаващо синхронизиране с приетите от МРРБ нормативи, в законите са включени текстовe, които по никакъв начин не биха имали пряко отношение към ограничаване на ПТП, но предизвикват много силно противоречие сред различните групи участници в движението (пешеходци, велосипедисти, мотористи, водачи на МПС и превозните средства на обществения транспорт).
При разделянето на сега действащия закон на три нови закона, не са отчетени обществените очаквания за нов модел на управление на системата за БДП, не е предложена ефективна процедура за налагане на наказания и събиране на глобите от нарушителите, механично се пренасят и остарели технически изисквания. Не е направен дори и опит за промяна на модела за обучение по БДП. Законите са пълни с технически грешки и противоречиви текстове (виж приложение №1). Анонимността, с която работи междуведомствената група поражда спекулации и недоверие.
Предвид горепосоченото настояваме:
- Да се включат представители (експерти) на НПО в съставите на работните групи, за да се гарантира, че процесът ще приключи с продукт, най-точно отговарящ на обществените нужди;
- Работата по изготвяне на текстове в проектозаконите да продължи до изчистването на всички противоречиви текстове.
- Да се обяви публично съставът на работната група, работила по списването на тези закони;
Желанието Ви да приключите предварителната процедура за обсъждане за две седмици е изключително опасна и води след себе си огромна заплаха за сигурността на българските граждани. Неучастието на експерти от НПО при изготвянето на нов ЗДвП е предпоставка за прокарване на лобистки текстове и приемане на законодателство, което няма да се възприеме от българските граждани или което може да е морално остаряло с влизането си в сила и да не отговаря на реалните нужди на българските граждани.
С уважение:
Институт за пътна безопасност
Сдружение на българските професионални шофьори
Сдружение „Велоеволюция”
Спаси София
Сдружение Мрежа за инициативи и решения
Сдружение „Клуб Форд”
Балкански институт за възстановяване и развитие
Сдружение „СЕГА”
Обществен съвет за пътна безопасност
Граждански комитет равни пред закона
Българска асоциация за закрила на пациентите
Александър Цветков
Движение за европейско развитие на българските железници.