Разширението на ул. Опълченска е горещата лятна тема на София. Проектът, изпълнението на който вече отнема близо четвърт век, е напът да приключи веднъж завинаги с последния етап – от бул. Тодор Александров до бул. Сливница.

Искаш кратката версия? Подготвихме информационна брошура, която можеш да свалиш от тук.

Улица Опълченска е част от Първия градски ринг – концентрична серия булеварди, които ограждат градския център. Неговата цел е да улесни движението в периферията, но и да успокои трафика вътре в градското ядро. Чрез пренасочване на транзитното движение извън централните улици, този Първи градски ринг ще помогне за намаляване на задръстванията, подобряване на въздушното качество и създаване на по-благоприятна градска среда в историческия център на града. В Общия устройствен план на София са предвидени общо три такива, но само Първият е на крачка от пълното си завършване.

Кога започва проектът?

Разширението на Първия градски ринг започва през 2001 г. с първи етап – от пл. Руски паметник до бул. Александър Стамболийски, когато старият жп мост над ул. Добруджански край се взривява бул. Ген. Скобелев се изгражда в сегашния си вид. Следва отсечката от бул. Княгиня Мария Луиза до бул. Сливница през 2006 г. и през 2008 г. – отсечката между бул. Ал. Стамболийски и бул. Тодор Каблешков.

През 2013 г. започва проектирането на последния участък. Обществената поръчка е пусната през 2022 г., а изпълнителят е избран и договорът – сключен от предишното управление. Проектът има ОВОС и съгласуване с редица институции, сред които МОСВ. Изменения в него сега биха го забавили с години, а софиянци ще трябва да плащат милионни загуби и да търпят нерешени проблеми.

Какво ще се прави на ул. Опълченска?

Освен разширяване на пътното платно, под ул. Опълченска, се изгражда и изцяло нова подземна инфраструктура и комуникации (ток, вода, телекоми и т.н.). Също така, се използва момента, за да се обнови изцяло контактната мрежа за тролейбусния транспорт и изграждането на модерно и ефективно LED осветление.

Магистралният канализационен колектор, който вече се строи, ще обслужва редица квартали в градския център и ще замести стогодишната съществуваща канализация, която е крайно недостатъчна за населението на централните квартали, което се е увеличило значително от построяването ѝ. От успешното изграждане на този колектор, зависи и изграждането на канализация под бул. Ген. Тотлебен и бул. Цар Борис III, които са следващите приоритетни обекти на Столична община.

Наша стратегическа задача е да направим градския транспорт по-бърз и привлекателен, а това става с BUS ленти. Разширението на пътното платно не се прави с цел да привлечем още автомобилен трафик по Първи градски ринг, а за да увеличим средната скорост на градския транспорт, която преди ремонта беше 9,6 км/ч. С предвидените нови BUS ленти по ул. Опълченска отчетените закъснения за 40% от превозните средства, ще се сведат до минимум. Това означава по-бързо и удобно пътуване за хилядите пътници в градския транспорт.

След ремонта, ул. Опълченска няма да е „градска магистрала“, а булевард с профил, идентичен като този на бул. Васил Левски между пл. Сточна гара и бул. Княз Дондуков. Всички пешеходни пресичания ще са на ниво и светофарно регулирани. Също така ще бъде и добавено пешеходно пресичане в кръстовището с бул. Тодор Александров, за да може пешеходците да могат да се движат безопасно по ул. Опълченска и след като подлезът на МС Опълченска се затвори през нощта.

Какво се промени в проекта след срещата с гражданите?

След срещите с гражданите направихме всички възможни промени и в резултат ул. Опълченска ще бъде много по-зелена след ремонта. Промените, които успяхме да придвижим без да застрашим реализация на проекта са насочени към това след приключване на ремонта улицата да не е плацдарм без зеленина, сянка и прохлада.

Заложихме засаден план, според който новите над 100 дървета, предвидени в проекта няма да са „метличките“, с които сме свикнали да се оборудват булевардите последните години, а поотраснали дървета, с височина от няколко метра с вече развита корона. Така не само ще гарантираме, че ще се захванат по-успешно, но и още първата година тротоарите ще са с гарантирана сянка.

Тротоарите, където има посадна линия, ще бъдат изпълнени с непрекъсната зелена ивица, в която ще се засадят цветя и храсти. Така не само осигуряваме допълнителна бариера за прах и шум между пътното платно и тротоарите, но и допълнително осигуряваме зеленина по протежение на улицата.

Третата промяна е, че тротоарът, предвиден зад дърветата през източната граница на парк „Св. Никола“ няма да бъде изпълняван. Така зеленината в парка остава непокътната.

Заключение

Градът има нужда от булеварди, които да отвеждат трафика от центъра на града и да свързват периферията. Има нужда да бъде завършена първостепенната улична мрежа. Тези процеси, бавени с години, неизбежно водят до недоволство.

Нашият ангажимент за открита и честна комуникация и желание да направим всичко възможно да се съобразим с исканията и вижданията на живущите не може да е за сметка на интересите и нуждите на целия град под формата на по-малко задръствания, нова транспортна инфраструктура, по-бърз градски транспорт и изцяло обновена подземна мрежа.