Подкрепяме позицията на Съюза на архитектите в България (САБ), в която ясно се посочва, че заповедта ограничава професионалната роля на архитектите, застрашава устройственото планиране на града и създава предпоставки за неефективност и административен блокаж. Вместо да работим за по-ефективна и прозрачна работа на администрацията, този акт създава хаос, правна несигурност и обезличава ролята на Главния архитект на София и районните главни архитекти.

Основни проблеми в издадената заповед на Кмета на Столична община:

  1. Липса на нова структура на Столична община
    Вместо да се предприеме цялостна административна реформа, която да подобри работата на общината, се правят частични и необмислени промени, които водят до несигурност и неяснота както за администрацията, така и за бизнеса и гражданите. В предизборната ни програма ясно заявихме, че София има нужда от цялостно преструктуриране, което да оптимизира процесите, да улесни работата на администрацията и да гарантира прозрачност и ясно разпределение на отговорностите.
  2. Липса на ресурс в районните администрации
    Заповедта вменява на районните кметове контрола върху незаконното строителство, без да е направен анализ на кадровата обезпеченост на районните администрации и без да е предвидена реорганизация на структурата на Столична община. Премахването на незаконни и опасни строежи, забраната за ползване на сгради и издаването на наказателни постановления изискват експертен капацитет и финансов ресурс, които в момента липсват в районите.
  3. Обезличаване на институцията на Главния архитект на София и районните главни архитекти
    С издадената заповед Главният архитект и районните главни архитекти са лишени от ключови оперативни функции, свързани с устройственото планиране. Техните компетенции са сведени до технически дейности, като съгласувателни процедури и разгласяване на заповеди. В същото време, функции като процедиране, внасяне и представяне пред СОС на устройствени планове се прехвърлят към Дирекция „Териториално планиране“ в НАГ, без гаранции за експертност и професионална отговорност.

  4. Незаконосъобразност на заповедта
    Съгласно правилника на Столичния общински съвет, делегирането на правомощия по ЗУТ от кмета на Столична Община, следва да бъде съгласувано със Столичен общински съвет, което не е направено. Това поставя под съмнение правната валидност на заповедта и може да доведе до бъдещи оспорвания и административен хаос.

Нашата позиция

Политическа партия „Спаси София“ винаги е защитавала прозрачността, ефективността и експертността в управлението на града. В предизборната ни програма ясно заявихме, че София има нужда от цялостна реформа на структурата на общината, която да подобри работата на администрацията, да улесни гражданите и бизнеса и да осигури ясни отговорности за всеки процес.

Затова настояваме за:

  • Представяне, съгласуване и одобряване на нова структура на Столична община, която да гарантира ефективност, преди подобни промени в правомощията.
  • Осигуряване на необходимия експертен и финансов ресурс за районните администрации, за да могат да изпълняват възложените им функции.
  • Спазване на законовите процедури и съгласуване на подобни промени със Столичния общински съвет.

Вместо реформа, която да подобри управлението на града, настоящата заповед създава хаос, размива отговорностите и застрашава ефективността на устройственото планиране. Призоваваме кмета на София да оттегли тази заповед и да представи ясна визия за устройственото развитие на града, която да бъде основана на експертност, прозрачност и реални решения.