Липсваща маркировка по основните пътни артерии, нетрайна и некачествена боя, ръждясали знаци и изкривени колчета, лоша организация на работата и бавни срокове за реакция. Всичко това срещу огромни суми към строителни фирми – това беше досегашният модел за пътната „поддръжка“ на софийските улици, оставен ни от предишното управление.

Нагледахме се на некачествени маркировки, които компрометират пътната безопасност и правят града ни хаотичен и неподреден. Затова слагаме край на досегашния начин на работа с фирмите и на неефективния, но скъп модел, изграден изцяло в ущърб на интересите на софиянци. Затова създаваме специализирано общинско предприятие за поддръжка на софийските улици – за навременно полагане на качествена маркировка, подмяна на знаците и поставяне на други средства за организация на движението. С него целим да повишим контрола, да съкратим сроковете за реакция, да намалим цената и да изградим собствен капацитет за тази ключова за града дейност.

Досегашните проблеми на пътната поддръжка – ниско качество на висока цена

Досегашният начин на работа на Столична община за поддръжка на уличната мрежа показва сериозни дефицити, които удължават времето за реакция, усложняват процеса и оскъпяват услугата. Старото ръководство на Столичната община бе решило да раздели града на три окрупнени зони, като за всяка от тях е проведена обществена поръчка както за ремонт, така и за пътната поддръжка на софийските улици за срок от 4 години. Общата стойност на търговете за изграждане на средства за организация на движението (знаци и маркировки) за 4-годишния период 2020–2024 г. е 25 490 000 лв. с ДДС или по около 6 млн. лв. на година.

С цел контрол върху избраните фирми по отношение на сроковете, количеството и качеството на извършената работа, Столичната община е ангажирала голям човешки и административен ресурс. В Дирекция „Управление и анализ на трафика“ на общината работят 27 души, 6 от които изцяло ангажирани със следене на трите договора за „изграждане на средства за организация на движението“. Въпреки това, услугата е незадоволителна – реакциите по сигналите са забавени и отнемат месеци, качеството на работата не е на необходимото ниво, общината няма ясна картина за състоянието на уличната мрежа, контролът е занижен заради липса на механизми по неговото осъществяване, а верификацията на извършените дейности досега се е удостоверявала със снимки, изпратени от изпълнителя към възложителя по Вайбър.

Основен проблем на досегашната система бе и фактът, че частните фирми често изобщо не изпълняваха възложената им работа от Столичната община или я изпълняваха с многомесечни закъснения. Неофициално се говори, че изисканите в договорите персонал и техника не са постоянно на разположение. Нещо повече, фирмите масово отказваха да изпълняват възлагания на по-дълготрайната пътна маркировка, без да имат право на подобни действия, но неизгодният договор, ниските предвидени санкции и липсата на управленска воля за налагане на ред връзваха ръцете на Столичната община. Фирмите масово отказваха и да поемат гаранции, защото отказваха маркиране с по-качествена боя, за която се дължи многогодишна гаранция. Въпреки това, предвидените санкции бяха символични и масово в София се ползваше най-нискокачествената маркировка, която предполага често премаркиране и значителни разходи за данъкоплатците.

Не на последно място, работата на Столичната община с множество различни частни фирми (три за дейност „изграждане на средства за организация на движението“ и още много други по отношение на поддържането и ремонтирането на пътните настилки), създава трудности при управлението на тази дейност заради различните начини на работа с отделните субекти

Използването на нискокачествена пътна маркировка с по-кратка продължителност на експлоатация, забавените или липсващи реакции на фирмите, липсата на процеси за реален контрол, както и липсата на актуална картина за състоянието на пътната мрежа в София, са все фактори, които водят до сериозно влошаване на пътните условия по улиците, което създава предпоставки за инциденти и всява всеобщ хаос в градската среда и за всички участници в движението. 

В заключение, организирането на тази ключова дейност по описания начин е неефективна комбинация между предимствата и недостатъците съответно на публичния и частния сектор. От една страна, сложните и дълги възлагателни и съгласувателни процедури ограничават частните субекти да съкратят сроковете за реакция и да оптимизират процеса с цел постигане на по-качествена и евтина за данъкоплатците услуга. От друга страна, администрацията на Столичната община няма правилните механизми за контрол и гарантиране на количеството и качеството на предоставената услуга в изискания срок, но въпреки това администрирането на процеса отнема значителен човешки, административен, времеви и финансов ресурс.

Какво ще се подобри с новото общинско предприятие за поддръжка на софийските улици?

Негативният опит, направените анализи и очакванията на гражданите и данъкоплатците на София изискват кардинална промяна в тази критична за града дейност. Затова, по примера на други столици като Прага, Варшава, Загреб и Виена, създаваме общински капацитет за пътната поддръжка. Основните ползи от създаването на новото общинско предприятие са:

  • повече и по-качествена маркировка по софийските улици; 
  • подобряване на контрола и ясно носене на отговорност за постигнатите резултати;
  • по-кратки срокове за реакция на сигнали;
  • намаляване на разходите за администриране и пренасочване на административния капацитет към по-ефективни дейности;
  • намаляване на цената на дейностите – общинското предприятие няма за цел печалба, за разлика от търговските дружества и частните субекти;
  • оптимизация на разходите и икономии от мащаба;
  • изграждане на собствен общински капацитет за решаване на инфраструктурните проблеми – специалисти, механизация, сгради и процеси.

Какво създаваме и колко ще ни струва? 

Предлагамe създаването на специализирано предприятие за пътна поддръжка на уличната мрежа на София с общо 51 работници, по-голямата част от които са част от шесте екипа за работа на терен. Ще купим и необходимата техника – около 40 машини и инструменти, с които да гарантираме чувствително подобряване на пътната безопасност в столичната община. Всичко това ще ни струва и по-малко в сравнение с актуалните договори на частните фирми, а причината е очеизвадна – общинското предприятие не работи за печалба и контролът е изцяло в ръцете на Столичната община и кмета на София.