Общината иска да ликвидира поредното трамвайно трасе в Лозенец

Проект - 06/03/2018

Общината иска да ликвидира поредното трамвайно трасе в Лозенец

Вече стана традиция на Столичната община перманентно да закрива и премахва трамвайни трасета. Отново на прицел е трасето в кв. Лозенец от тунела на НДК, по бул. Черни връх и бул. Арсеналски. Припомняме ви, че преди няколко години движението на трамваи в този участък беше ВРЕМЕННО преустановено, докато трае строителството на метрото. Въпреки дадените тогава обещания от най-високо ниво, че трамваи там отново ще има, днес сме принудени пак да се борим за запазване на този участък. Безотговорната политика за неглижиране и унищожение на трамвайния транспорт продължава, въпреки че скъпоплатеният доклад на световния архитект Ян Геел припозна трамваите като основно предимство на градския транспорт на София.

Хроника на съсипията

Спаси София се появи като отговор на окончателната капитулация на Столичната община пред вменената й задача да защитава и развива трамвайната мрежа в града. През последните десет години в София бяха закрити 9,88км трамвайни трасета, 6,70км от които в южна София.

Ако допуснем трасето в Лозенец да го сполети същата съдба, към тъжната равносметка ще прибавим още 2,20км автономно трамвайно трасе, последното такова в центъра на София. Така, общата загуба за трамвайната мрежа, която ни коства последното десетилетие, преминало под рефрена “Поне нещо се прави!” ще възлезе на 12,08км срещу едва 2,81км новопостроени трасета.

 width=

Дългогодишната битка за запазване на трамвайното трасе в Лозенец

Преди повече от две години станаха ясни намеренията на Столичната община да закрие трасето по бул. Арсеналски в кв. Лозенец. Тогава ние категорично се противопоставихме – събрахме над 5000 подписа в защита на трамвая. Подписката беше внесена в Столичната община и адресирана до кмета и Транспортната комисия към общинския съвет. Същата кауза събра и стотици граждани на протест под надслов #СпасиШестицата (линк), организиран от Спаси София.

[fb_embed_post href=“https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1687444144873593.1073741882.1525636387721037&type=1&l=a1c947e18d/“ width=“550″/]

След този граждански и медиен натиск, кметът Йорданка Фандъкова неколкократно публично обеща, че трамвайното трасе няма да се премахва и трамвай №6 ще се върне в Лозенец веднага след падането на блокадата на бул. Патриарх Евтимийи заради строителството на метрото. Движението по булеварда беше пуснато още през юни 2017г., но трамвайната линия обслужваща Лозенец така и не бе възстановена. Междувременно оттук-оттам започнаха да се появяват сигнали, че общината ще предложи тролейбус вместо трамвай, за да компенсира жителите, без да уточнява, че той ще обслужва съвсем други дестинации и части на града. Да не говорим, че подобен тролейбус беше заложен в общинските планове още преди 8 години, но до този момент не е реализиран. Нима някой ще повярва, че сега ще го направят?

В основата на цялото желание трасето към Лозенец да бъде закрито е драмата между общината и живущите по бул. Скобелев, на които от 8 години се обещава премахване на едноколовозното, незаконно трасе на трамваи 1 и 7, минаващо на метри от сградите им. В края на 2017г. и началото на 2018г. най-сетне имаше раздвижване по темата, с няколко варианта за решение, представени на 2 обществени обсъждания. Под заплахата от протести на живущите по бул. Скобелев, Общината сега много се разбърза (след като 8 години се почесва) и обещава скоростно решение. А скоростното решение, с което разполагат, е премахване на трасето към Лозенец, което ще позволи рампата към тунела под НДК да бъде зарита и на нейно място да се построи двоен коловоз за линии 1 и 7. Така заради 6 сгради на живущи на бул. Скобелев и пълната некомпетентност и нежелание за работа от страна на администрацията, цял квартал може да остане завинаги без своя трамваен транспорт.  

Защо трасето не бива да бъде премахвано?

  1. Трамваят е в напълно отделено и автономно трасе, което може бързо и с минимални разходи отново да се въведе в експлоатация;
  2. Трамвайното трасе не пречи на евентуално ново тролейбусно такова. Нещо повече, двата вида транспорт се допълват и биха дали повече директни връзки с градски транспорт;
  3. Тролейбусът не може да бъде замяна за трамвая. Трамваят се движи в собствено, обособено трасе, докато тролейбусът ще бъде блокиран в трафика;
  4. Дадени са политически обещания. Нима кмет и зам.-кмет ще се отметнат и ще предадат доверието на хиляди лозенчани?
  5. Практиката показва, че част от ликвидираните трамвайни трасета се превръщат в буренясали язви в публичното пространство, други стават паркинги. Нищо чудно тук след години да се появят и поредните блокове с “премиум” гледка към парка. В крайна сметка и местността Погребите беше част от Борисовата градина, и Софияленд щеше да е само увеселителен парк…
  6. Оправданието, че не е имало пътникопоток по линия №6 е несъстоятелно, защото дори собствените преброявания на ЦГМ показват, че тя далеч не е ненатоварена линия;
  7. Съществуването на трамвайно трасе дава възможност за пускане на различни линии, обслужващи нови дестинации, които в момента не са обслужени. Например, трамвайна линия №6 може да увеличи пътникопотока си, ако маршрутът се промени и след пл. Възраждане тръгне в посока бул. Ал. Стамболийски и Захарна фабрика. Така се получава нова директна връзка между южните и западните квартали, а линия №1 ще поеме пътникопотока Иван Вазов – Обеля;
  8. Метрото не е панацея за транспортните проблеми на града. Обяснението, че жителите на тази част на Лозенец били имали автобус 102 и метро показва само пълно неразбиране на начина, по който функционират транспортните системи в съвременните градове. Различните видове транспорт се допълват и взаимно си носят повече пътници, а не са конкуренция;
  9. В много европейски и световни градове има ренесанс на трамвайния транспорт. Повече от 120 световни града в момента изграждат нови или разширяват съществуващите трамвайни мрежи, тъй като са разбрали, че това е най-икономичният, екологичен и ефективен тип наземен градски транспорт. Трамваят има и градоустройствена функция – районите, през които минава, имат по-добри и бързи връзки, което води до раздвижване на бизнеса, повишаване на цените на имотите и по-добро качество на живот.

Зелени политики ли? Не, обикновени лъжи!

За разлика от европейските градове, разбрали предимствата на трамваите, Столична община смело прилага схващания от преди 70 години и се самозаблуждава, че прави зелени политики. Закриването на трамвайни трасета обаче не е зелена политика. Това не е обещаната приоритетност за трамваите. Това е безумие! Съпроводено с типичния за общината стил на прокарване на подобни унищожителни проекти – тихомълком и с надежда да не се разчуе и да не се започне със заслужената остра критика. Г-жо Фандъкова, не се става Зелена столица, ако работната ви етика е: “Ако мине номерът”.

Нека не сме безучастни зрители, елате на общественото обсъждане!

Каним всичките наши последователи, които са убедени, че София може и трябва да стане зелен, устойчив и комфортен град, да дойдат на общественото обсъждане за съдбата на трамвайното трасе към Лозенец и заедно да предотвратим неговото постоянно закриване.

Дата:07.03.2018г.

Място: Салона на 139 ОУ Захарий Круша, ул. Димитър Хаджикоцев №44, кв. Лозенец
Час: 18:00ч.

Нека нито за миг не забравяме, че трамваите са най-екологичният и ефективен градски транспорт, те са част от историята на нашата столица, символ и повод за гордост. Нека не допускаме глупави управленски решения, продиктувани от пълна некомпетентност да са двигател на градското развитие. Лишени от мисъл общински действия нанасят непоправими вреди на София и ще донесат допълнителен хаос, автомобили и нерегламентирани паркинги в градското пространство.

Затова ви молим да отделите част от свободното си време, да дойдете на общественото обсъждане и заявите гласно, че не сте съгласни с унищожаването на трамваите в София!

Получавай актуална информация за Спаси София, като се регистрираш за нашия бюлетин.
Получавай актуална информация за Спаси София, като се регистрираш за нашия бюлетин.